All information published is in accordance with government legislation and guidance. Attendance shown is at any relevant meetings held in the year 2018-19.

Current Members:

Mrs Louise Hall Appointed Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
25/04/2018
Term Ends
24/04/2022
Attendance: 4/4

RolesChair LGB

Risk Register

Reading Development

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals
Ms Venessa Beckett Appointed Governor
Appointed by: The Governing body
Appointed
01/12/2018
Term Ends
20/10/2022
Attendance
2/4

Roles

Vice Chair

Safeguarding

SEND

Pupil Premium (and Attendance)

Curriculum

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed  Local government officer at Blackpool Council
Husband is the owner of JT Ltd.
Relationships to School Individuals  2 children in school
Mrs Annette Conuel Staff Governor
Appointed by: Staff
Appointed
01/01/2018
Term Ends
30/12/2022
Attendance
4/4
Roles Finance Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals
Ms Helen Geddes Co-opted  Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
14/07/2017
Term Ends
13/07/2021
Attendance
0/4
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals
Mr Stephen Knowles Appointed Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
01/09/2016
Term Ends
31/08/2020
Attendance
3/4
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Head of special projects at Eric Wright. Relationships to School Individuals 2 children in school
Mrs Eskaternia Kosogorin Co-Opted Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
12/07/2016
Term Ends
11/07/2020
Attendance
4/4
Roles Finance Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals
Mr Howard Parish Appointed Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
01/11/2018
Term Ends
30/10/2022
Attendance
1/4
Roles Health and Safety Committee – Chair Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals
Mr Stephen Poole Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
01/09/2019
Term Ends
31/08/2023
Attendance
2/4
Roles Building Managment Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals 1 child in school
Mrs Sarah Tabeart Co-opted Governor
Appointed by: The Governing Body
Appointed
22/09/2018
Term Ends
21/09/2022
Attendance
4/4
Roles  Curriculum Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals
Mrs Gemma Duxbury Parent Governor
Appointed by: Parents
Appointed
26/07/2019
Term Ends
25/07/2023
Attendance:
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals 2 children in school
Mrs Rachael Hallett Parent Governor
Appointed by: Parents
Appointed
26/07/2019
Term Ends
25/07/2023
Attendance:
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals 1 child in school
Mrs Anita Turner Associate Member Appointed
13/07/2018
Term Ends
22/07/2022
Attendance:
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed None declared Relationships to School Individuals

Term Ended

Miss Sandy Townsend-Wallace Parent Governor Appointed by: The parents Appointed
21/10/2014
Term Ends
19/10/2018
Attendance
Roles Resources Committee – Vice Chair Pecuniary Interests / Other Educational Establishments GovernedAccountant at Blackpool Council
Husband is the owner of Thomas Taylor Ltd. (horticultural services)
Relationships to School Individuals1 child in school

Resigned from Role

Miss Leanne Docherty Associate Member
Appointed by: Governing body
Appointed
10/01/2017
Term Ends
09/01/2021
Attendance
2/4
Roles Pecuniary Interests / Other Educational Establishments GovernedOwner / Director of LM Training and Consultancy Relationships to School Individuals
Mrs Alana Frith Community Governor Appointed by: Governing body Appointed
02/10/2016
Term Ends
01/10/2020
Attendance
4/4

Roles

Trustee
Chair of Governors
Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee
Performance Management / Pay Committee (Review Officer)

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

Skills development consultant
Director FCAT
Chair of governors at Westcliffe Primary School
Chair of governors at Revoe Learning Academy

Relationships to School Individuals
Mrs Lesley McConnell Community Governor Appointed by: Governing body Appointed
01/10/2015
Term Ends
30/09/2019
Attendance
RolesTrustee
Vice Chair of Governors
Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee
Performance Management / Pay Committee
Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals
Mr David Lusher Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
02/10/12
Term Ends
11/07/16
Attendance
RolesAudit Committee Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed Relationships to School Individuals
Ms Kate Staley Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
09/11/14
Term Ends
21/10/2016
Attendance

Roles

Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals